Czym jest bezsenność i jakie są metody leczenia?

Nie można zaprzeczyć, iż sen jest przykładową z ważniejszych funkcji w życiu i jego niedobór może być groźny. natomiast według WHO, na bezsenność może cierpieć od 10 do 30 % ludzi na świecie. Z tego powodu już nawet wówczas, kiedy będą pojawiały łagodniejsze symptomy należy zrobić wszystko, żeby nie dopuszczać do rozwijania się insomnii.

Należy mieć wiedzę, że bezsenność nie jest tym samym co chwilowe problemy z zasypianiem. Jest to znaczące zaburzenie kondycji zdrowotnej, w trakcie jakiego częstotliwość występowania snu nie jest wystarczająca bądź też jego jakość nie jest dobra. Powodów pojawienia się bezsenności jest parę. Do wiodących wliczają się: nadmierny albo przemijający poziom stresu, uniemożliwiający wyciszanie się, trauma, choroby z sercem, ataki duszności oraz bezdech senny. Do najczęściej pojawiających się negatywnych skutków bezsenności wliczamy: osłabienie koncentracji oraz kłopoty z pamięcią, zmniejszoną motywacją do spełniania standardowych zobowiązań, odczuwanie senności, przemęczenie, obniżoną sprawność na poziomie intelektualnym. Mogą również pojawić się różne choroby.

Wyjątkowo znacząca jest higiena snu. Będą to przyzwyczajenia, które zmniejszają prawdopodobieństwo pojawienia się albo rozwijania zaburzeń snu. Z tego powodu należy zawsze położyć się oraz budzić o podobnej godzinie. Rozsądnie także będzie unikać drzemki w ciągu dnia, gdyż sypialnia powinna stać się miejscem przeznaczonym tylko do nocnego wypoczynku. Pod wieczór należy także unikać potraw, jakie mogłyby okazać się ciężkie do strawienia. Trzeba unikać picia alkoholu, wyrobów z kofeiną oraz palenia papierosów.

Do łóżka należy iść spać wówczas, kiedy rzeczywiście poczujemy się senni. Opłaca się również zastosować metody relaksacyjne, gdyż umożliwiają rozluźnienie mięśni, minimalizują pułap ogólnego lęku oraz napięcia. Można w takim razie zapisać się na masaż albo zacząć medytacje. Korzystna może być w dodatku aromaterapia. Może zostać również zastosowane leczenie farmakologiczne, kiedy to pacjentka przyjmuje środki nasenne, uspokajające, antydepresyjne albo naturalne mieszanki ziołowe.
Osoby zmagające się z insomnią powinny również skorzystać z psychoterapii.

Tags: