Egzotyczne smaki korzystne dla naszego zdrowia

W nowoczesnym świecie kiedy transport jakiegokolwiek produktu na inny koniec globu nie jest wielkim wyzwaniem, jesteśmy przyzwyczajeni do używania produktów, które dla naszych przodków byłyby co najmniej egzotyczne. Nie zastanawiamy się skąd się wzięło nasze pożywienie, a nierzadko pochodzenie różnych produktów jest interesujące.

To, że herbata pochodzi z Chin wiedzą chyba wszyscy. Jednakże pochodzenie najpopularniejszej współcześnie odmiany – herbaty czarnej – dla większości ludzi nie jest wcale takie oczywiste. Mieszkańcy Chin pierwotnie pili bowiem jedynie herbatę białą, zieloną i czerwoną. Herbata czarna powstała dzięki zachodnim kupcom, którzy importowali ją na Stary Kontynent. Dlaczego? Otóż herbata przewożona przez wiele miesięcy w ładowniach drewnianych żaglowców utleniała się dużo bardziej niż pierwotnie było zamierzone. Dostawała dzięki temu mocniejszego smaku.

Innym produktem od zawsze wiązanym z Państwem Środka jest ryż. Najnowsze badania dowodzą, że ryż został pierwotnie udomowiony w dolinie rzeki Jangcy nawet 13500 lat temu. Nie każdy jednak wie, że hodowlę ryżu zupełnie niezależnie odkryto także w Afryce. Dzisiaj uprawia się aż 40 tys. rodzai ryżu. Stanowią one podstawą diety przeszło połowy ludzkości.

Kolejną rośliną, która jest jednym z najbardziej istotnych składników diety w okolicach, z których pochodzi jest smaczliwka wdzięczna. Niewiele Wam to mówi? Jej owoce znane są jako awokado, a samo drzewo jako Awokado Właściwe. Badania wykopaliskowe dowodzą, że drzewa te były uprawiane już 9000 lat temu na teranie Meksyku. O tym jak zdrowe jest jedzenie awokado wiemy nie od dziś. Jednak jest to poważny problem dla ludności terenów, gdzie hoduje się te owoce. Wzrost popularności awokado jako składnika zdrowego żywienia w krajach zachodnich spowodował podniesienie cen, przez co dostępność tego zdrowego owocu zmalała dla mieszkańców terenów gdzie jest uprawiany.

Powróćmy jednak do napojów. W ostatnich latach nawet w Anglii będącej ostoją miłośników herbaty, na pierwszą lokatę jeśli chodzi o popularność wychodzi kawa. Istnieją dwie koncepcje dotyczące etymologii nazwy kawy. Pierwsza wskazuje pochodzenie od arabskiego słowa kahva. Alternatywna koncepcja mówi, że nazwa pochodzi od Kaffy – obszaru i miasta w Etiopii. Obydwie koncepcje dużo mówią o proweniencji kawy. Nasiona tej rośliny zaczęły być wykorzystywane przez ludzi w Etiopii już w 3000 lat temu. Początkowo spożywano je zupełnie inaczej niż współcześnie. Napój przygotowywany z kawy, był gotowany z dodatkiem… masła i soli. Metodę preparowania nasion poprzez prażenie opracowano w Jemenie, dokąd kawa trafiła z arabskimi kupcami. Stamtąd wraz z nomadycznymi plemionami upowszechniła się na wszystkich terenach zamieszkanych przez Arabów.