Badania dla kierowców autokaru – jakie i dlaczego należy wykonać?

Prowadzący autobusów są odpowiedzialni za życie przewożonych ludzi i powinni mieć należyte kwalifikacje oraz stosować się do przepisów drogowych. Jednym ze znaczących etapów przygotowania przewoźnika wycieczek do pracy jest zaliczenie niezbędnych badań i uprawnień.

W Polsce przewoźnik wycieczek musi posiadać prawo jazdy kat. D, jakie upoważnia do obsługi pojazdów przewożących ponad 8 pasażerów. Aby pozyskać prawo jazdy, prowadzący musi zaliczyć ciąg badań oraz egzaminów. Należałoby zwrócić szczególną uwagę na badania medyczne i psychologiczne, jakie są potrzebne do zdobycia upoważnienie dla prowadzącego.

Badania psychotechniczne kierowców to ważna metoda, która umożliwia ocenienie uwarunkowań psychofizycznych kierowcy do obsługi pojazdów. Badania dla kierowców są robione przez lekarzy w tej dziedzinie i bazują na przeprowadzeniu kilku testów, jakie badają zdolności percepcyjne, atencję, koordynację fizyczną i szybkość reakcji. Badania psychotechniczne kierowców są potrzebne do zdobycia certyfikatu kierowcy i są powtarzane regularnie.

Oprócz badań psychotechnicznych, kierowcy autobusów muszą wykonać badania lekarskie kat. B lub badania kat. C, w zależności od typu prawa jazdy, jakie mają. Badania te sprawdzają stan zdrowia kierowcy, w tym stan fizyczny, emocjonalny oraz umysłowy. Badania medyczne są istotne, albowiem kierowcy autobusów muszą być w prawidłowej kondycji fizycznej i psychicznej, żeby móc właściwie zadziałać w okolicznościach podczas jazdy.

Dlaczego warto przeprowadzać badania dla kierowców? Szczególnie mając na uwadze bezpieczeństwo przewożonych osób. Przewoźnicy wycieczek odnotowują na swoim koncie wiele godzin prowadzenia pojazdów, nagminnie w ciężkich warunkach, jak chociażby przemęczenie, harmider, opady. Dlatego kluczowe jest, żeby mieli oni odpowiednie zdolności psychofizyczne oraz byli w poprawnym stanie zdrowia.

W Polsce miasto, jakie może stanowić przykład, że szablonowy zestaw badań, jakie musi wykonać każdy prowadzący to badania na prawo jazdy jest Wrocław. Bez względu na to, czy pracuje co dzień jako prowadzący autobusu. Wskazane jest uwzględniać, że badania te są istotne nie tylko dla prowadzących, ale też dla wszystkich współuczestników ruchu drogowego.