Palący temat – zdrowie psychiczne nieletnich. Jak zadbać o tę sferę?

Wielu rodziców sądzi, że trudności psychiczne nie odnoszą się do nieletnich. W rzeczywistości jest to jednakże niewłaściwe rozumowanie. Dzieci też doświadczają takich trudności. Stąd też warto wiedzieć jak zatroszczyć się o zdrowie psychiczne swojego dziecka.

Zdrowie psychiczne małoletnich

Realia współczesnego świata przytłaczają liczne grono osób pełnoletnich. Trudno spodziewać się, że dadzą sobie z nimi radę też małoletni, którzy dorastają pod rosnącą presją. Nie jest obecnie czymś wyjątkowym, że nieletni walczą z przypadłością, jaką jest na przykład depresja. Zarówno kadra nauczycielska, jak również rodzice nie w każdym przypadku w odpowiedni sposób rozpoznają występujący kłopot, co jeszcze bardziej go nasila. W związku z powyższym wszelkiego rodzaju szkolenia, coaching z obszaru psychologii, są w stanie dostarczyć rodzicom istotnych podpowiedzi na temat postępowania z nieletnimi.

Kiedy wybrać się na terapię z dzieckiem?

Wszelkie podejrzane zmiany w postępowaniu małoletniego powinny skłaniać do znalezienia ich przyczyn. Jeżeli trwają one długo, a podejścia do rozmowy nie przynoszą żadnych efektów, należy wówczas poszukać pomocy u eksperta, jakim jest psycholog.
Doświadczony ekspert będzie umiał określić, w czym może tkwić przyczyna trudności i wskaże dalszą drogę postępowania. Wyjaśni również, jak podejmować pracę z dzieckiem w warunkach domowych. Każdy dobry psychoterapeuta we Wrocławiu, Warszawie, Gdyni czy innym mieście będzie potrafił wskazać czy konieczna jest terapia, czy pojawiające się trudności da się samemu przepracować z dzieckiem w warunkach domowych.

Gdzie szukać pomocy?

Poszukiwanie dobrego specjalisty dziecięcego to niełatwe zadanie. To nie to samo co terapia dla par, którą prowadzi liczne przychodnie psychologiczne. W pierwszej kolejności można zgłosić się na rozmowę do zatrudnionego w szkole psychologa, który wykona weryfikację przypadku i wskaże, czy konieczna jest psychoterapia dzieci.
Niestety w razie konieczności rozpoczęcia dziecięcej psychoterapii, warto rozważyć prywatne przychodnie. Terminy przyjęć w ramach NFZ są bowiem dość długie, a z reguły długie czekanie na pomoc może znacznie nasilić problem.