Pakiety medyczne w firmach jako benefit dla zatrudnionych

Dostępność opieki medycznej w zakresie NFZ nierzadko jest utrudniona, a na wizytę do niektórych specjalistów czeka się czasami wiele miesięcy. W związku z tym wśród osób na etatach bardzo doceniane są pakiety medyczne w prywatnych placówkach.

Prywatna opieka medyczna. Czy warto?

Wielu etatowców rozważa, czy opłaca się korzystać ze świadczeń prywatnych placówek oferujących opiekę medyczną, tym bardziej że firmowe pakiety medyczne uważa się za powszechny standard. Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż dostęp do większej części medyków oraz badań w prywatnych gabinetach zapewniony jest praktycznie od ręki, podczas gdy w państwowych poradniach czeka się na nie długie miesiące.

Ponadto wielu lekarzy realizuje swoje usługi zarówno w ramach NFZ, jak również w prywatnych gabinetach, dlatego zakres konsultacji jest zbliżony w jednym i drugim przypadku. Dodatkowo zapisując się na prywatną konsultację, możemy spodziewać się okazania nam większej uwagi. W publicznych placówkach, z uwagi na znaczną liczbę chorych nie zawsze jest to wykonalne.

Czy zakład pracy ma obowiązek zagwarantować niepubliczny abonament medyczny?

Pakiet medyczny dla personelu nie stanowi obowiązku zakładu pracy. Stanowi on bowiem dodatkowe udogodnienie, wynikające z możliwości przedsiębiorstwa. Firma może całkowicie opłacać abonament medyczny lub tylko go dofinansowywać. Pracownicy mają z reguły zagwarantowaną możliwość wybrania odpowiadającego im pakietu.

Opieka medyczna dla bliskich pracownika

Organizacja, która zapewnia swoim podwładnym prywatną opiekę lekarską, przeważnie proponuje również możliwość ujęcia w niej członków ich rodziny. Ze świadczeń może w takiej sytuacji korzystać partner oraz dzieci. Niezbędna jest przy tym nadplanowa, regularnie uiszczana opłata, jednak takie rozwiązanie znacznie lepiej kalkuluje się niż każdorazowe opłacanie prywatnych wizyt. Członkowie rodziny pracownika mogą korzystać z takich samych usług co on, bowiem wybiera się wówczas jeden abonament, rodzinny lub partnerski. Prywatna opieka medyczna zapewnia wyższe poczucie bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście obecnych warunków epidemiologicznych.