Jak zatroszczyć się o higieniczne wnętrza w klinikach i gabinetach medycznych oraz dla zwierząt

Placówki medyczne, jak również kliniki weterynaryjne, stanowią punkty, gdzie należy zachować odpowiednią higienę. Stąd też ich porządkowanie wymaga należytej staranności i wykorzystania wysokiej jakości przyborów. Przeanalizujmy tę kwestię bliżej.

Porządkowanie placówek świadczących usługi medyczne bądź weterynaryjne odbiega od czyszczenia zwykłych pomieszczeń w biurowcach. W ich przypadku szmatka do zbierania kurzu i szczotka przemysłowa z całą pewnością będą niewystarczające. Brak odpowiedniego porządku może prowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii oraz chorób. Stąd też higiena ma w ich przypadku priorytetowe znaczenie.

Sprzęt czyszczący

By spełnić surowe normy higieniczne, które obowiązują w klinikach oraz punktach weterynaryjnych, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego sprzętu oraz płynów czyszczących. Ważna jest również częsta wymiana części, takich jak pady do maszyn czyszczących.
Szczególną dokładność zachować należy podczas mycia wszystkich powierzchni, w tym podłóg. W tym celu dobrze jest zastosować sprzęt, z kategorii szorowarka jednotarczowa. Istotne jest, aby po zakończeniu prac porządkowych wszelkie zastosowane podczas pracy szmatki oraz mopy zostały zdezynfekowanie. Bez tej czynności zabronione jest ich powtórne użycie.
Warto również zatroszczyć się o czystość przed wejściem do placówki. Tu świetnie egzamin zda na przykład zamiatarka elektryczna, czyszcząca brud z chodnika, powierzchni ceglanych i powierzchni asfaltowych.

Konsekwencje zaniedbania higieniczne

Za brak należytej higieny w punkcie lekarskim lub weterynaryjnym odpowiedzialny jest właściciel lub kierownik placówki. W przypadku niedociągnięć, na placówkę mogą zostać nałożone surowe kary. Konieczne jest więc nie tylko wyposażenie sal w dozowniki płynu do dezynfekcji, lecz również spełnienie zasad sanitarnych wymaganych przez Sanepid. Niedostosowanie się do nich grozi zarówno wspomnianymi już karami, jak i nawet zamknięciem przychodni bądź utratą renomy.

Przydatne linki:

Dozowniki do płynu do dezynfeksji możesz znaleźć na stronie https://kastell.pl/kategoria-produktu/kastellsept/dozowniki/, do zestawu w jednym miejscu można znaleźć specjalistyczne płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni https://kastell.pl/kategoria-produktu/kastellsept/plyny-do-dezynfekcji/

 

Tags: