Wyjazd po zdrowie – czyli wycieczki w góry

Jedną z najpopularniejszych form wykorzystywania wolnego weekendu jest organizowanie podróży. Niesamowicie często typowane są góry – można dzięki temu wytchnąć rześkim, nieskażonym powietrzem, odejść od zgiełku miejskiego i poznać najładniejsze miejsca (w Polsce i za granicą). Powinno się mimo wszystko zadbać o dobry osprzęt. Zobacz, co trzeba kupić na wyprawę w góry, by móc w pełni rozkoszować się rekreacją!

Najważniejszy osprzęt na każdą wycieczkę w góry
Powinno się mieć wystarczająco wiele miejsca na transportowanie pełnego ekwipunku do punktu przeznaczenia (sprawdź tutaj), a także na szlaku. Z tego powodu właśnie plecak będzie ważnym elementem wyposażenia podczas wyprawy w góry. Powinno się zadbać o zakup odpowiednio solidnego, dużego i wygodnego modelu. Stosunkowo często można podróżować z nim nawet długie godziny na szlaku górskim – jego wykonanie ma ogromne znaczenie.

Następną ważną sprawą jest dobry ubiór. Kurtka przeciwdeszczowa, trekingowe spodnie, odporne buty oraz jeśli trzeba nakrycie głowy – to najważniejsze wyposażenie podczas wyprawy po szlaku. Bezpieczeństwo jest konieczne, więc warto się odpowiednio ubrać. Oprócz tego ubranie musi oferować zabezpieczenie przed temperaturą, ale nie trzeba nieść za wiele ubrań – mogą po prostu robić problemy przy rekreacji.

Pożywienie i woda to natomiast oczywistość. Powinno się mimo wszystko pamiętać o odpowiedniej ilości zapasów, głównie w czasie dłuższej podróży. W zimowe dni warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości bidon.
Dopełniające części osprzętu, które są niezbędne
Głównie na długie wyprawy lub te, które są rzadko przechodzone przez turystów, warto kupić takie akcesoria, jak kompas lub mapy. Te rzeczy pozwolą lepiej odnaleźć się w górach i odszukać trasę, kiedy została utracona z widoku. Najlepszym wyborem pozostaje również zabranie latarki lub dowolnego źródła światła. Przemierzanie szlaku jest w stanie zająć sporo czasu – kiedy stanie się ciemno, taki element osprzętu okaże się niezbędny.

Należy dodatkowo zadbać o ekwipunek do rozpalania ogniska. Może być on niezbędny, lecz nie musi. Dzięki temu podgrzejesz również jedzenie czy też ugotujesz wodę. Wystarczy wyposażyć się w krzesiwo w specjalnym pojemniku.

Na górskiej podróży pożyteczny jest dodatkowo zestaw podstawowych akcesoriów, takich jak scyzoryk czy też nóż oraz na wyjątkowe przypadki dobra taśma klejąca. Te części ekwipunku powinno się używać w wielu zastosowaniach. Podczas wyprawy w górach także pozostają przydatne.