Jak praca z domu wpływa na nasze zdrowie?

Kryzys wywołany pandemią COVID-19 sprawił, że praca z domu stała się w licznych firmach standardem. Upowszechniły się także biura elastyczne. Home office postrzega się jako doskonała opcja dla normalnego trybu. Realizowanie zadań służbowych z domu często jest jednak o wiele cięższe, niż się wydawało.

Jak praca z domu oddziałuje na nasz nastrój?

Domowe biuro ma swoje silne i słabe strony. Istotne jest to, że nie tracimy czasu na przemieszczanie się, a obowiązki służbowe wykonujemy w bardziej przyjaznych okolicznościach – we wnętrzu domu. Z drugiej strony licznej grupie osób wykonujących obowiązki zawodowe w domu marzą się kabiny akustyczne do biura, zwłaszcza jeżeli pracę dezorganizują współlokatorzy.

Pracując z domu, ograniczamy również kontakty ze kolegami z biura, co może niekorzystnie oddziaływać na nasz nastrój. Ponadto praca zdalna może negatywnie odbić się na kondycji organizmu. Możemy wykonywać raportów w łóżku lub leżąc na kanapie z laptopem na kolanach. Nieprawidłowa pozycja odbija się na układzie ruchu, powodując dolegliwości bólowe kręgosłupa, barków czy karku. Jak zatem zorganizować home office?

Organizacja stanowiska pracy

Aby praca zdalna przynosiła pożądane rezultaty, dobrze jest zorganizować w pokoju specjalną przestrzeń służbową. Oczywiście nie będzie to to samo, co sala konferencyjna w centrum Wrocławia, jednak wystarczy zadbać o parę szczegółów, by stworzyć funkcjonalny home office, głównie o zapewniające komfort krzesło oraz dopasowane pod kątem wysokości biurko lub stolik.

Ważna jest także dbałość o przestrzeganie ustalonego planu. Praca w domu sprzyja przekładaniu zajęć służbowych na później, mimo że nie jest to korzystne rozwiązanie. Wskazane jest zatem wyznaczyć sobie konkretne godziny na pracę, pamiętając przy tym o krótkich przerwach.

Alternatywy dla pracy zdalnej. Praca łączona a może biuro elastyczne?

W obliczu intensywnie dokonujących się przemian gospodarczych, a także w sektorze zatrudnienia, dla wielu firm długoterminowy wynajem przestrzeni biurowej zdaje się być ryzykownym krokiem. Interesującą alternatywą dla standardowego najmu powierzchni biurowej są biura elastyczne. Umowa na korzystanie z nich zawierana jest na krótszy okres, zależnie od potrzeb danej firmy.

Szeroka grupa firm w obliczu pandemii przeszła na hybrydowy tryb pracy. Polega on na łączeniu pracy zdalnej i pracy stacjonarnej. Dużą powszechnością cieszy się również rozwiązanie, jakim jest biuro na godziny we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie i wielu innych polskich miastach. Wybór najkorzystniejszego dla przedsiębiorstwa modelu pracy wynika z charakteru jej działalności, wielkości oraz budżetu, jakim rozporządza.