Zdrowie zwierząt a zdrowie rodziny

zdrowie zwierząt

Myśląc o zdrowiu rodziny, pomijamy czasem mniejszych i milczących członków "stada": nasze zwierzęta. One również mogą podupadać na zdrowiu i powinno się o nie zadbać. Większość zwierzęcych bakterii jest niegroźna dla człowieka, lecz istnieje możliwość zarażenia się na przykład pasożytami - tym samym obserwacja stanu zdrowia pupila jest istotna także w kontekście zdrowia ludzkich członków rodziny.

Azor albo Klusek nie dadzą nam znać o złym samopoczuciu albo że coś je drażni, z tego powodu jesteśmy zobligowani bardzo gruntownie monitorować nasze zwierzęta, by w razie niepokojącego zachowania prędko zareagować i przetransportować zwierzę do weterynarza. Na przykład - jeśli kotek nieoczekiwanie nie je albo sika w nietypowych miejscach (a propos - warto mieć do czyszczenia rękawiczki medyczne, przydaje się także odpowiedni odświeżacz).

Albo jeśli zwierzątko jest marudne i nie ma ochoty na zabawę. Ale do jakiej kliniki zabrać pupila? Warto wcześniej wykonać risercz - czy w gabinecie są jednorazowe rękawiczki winylowe albo nitrylowe? Poczytaj ciekawe artykuły o rękawiczkach. Czy jest ładna, komfortowa sala oczekiwania? Czy gabinet jest adekwatnie wyekwipowany? A jaką opinią cieszy się sam lekarz? Czy ma właściwe podejście do zwierzaków, czy pomizia przed przystąpieniem do badania? To wszystko kluczowe kwestie, na jakie trzeba zwrócić uwagę.

Poza tym warto się zabezpieczyć i mieć małą apteczkę dla zwierzęcia, a w niej - leki antyemetyczne, jakiekolwiek podstawowe probiotyki i sprzęt do robienia opatrunków. Dobrze być wyposażonym w rękawiczki winylowe albo nitrylowe, by w razie potrzeby łatwo i bez ryzyka zerknąć psu do jamy ustnej i przeprowadzić kontrolę zębów. Rękawiczki jednorazowe nitrylowe można nabyć w większych ilościach, gdyż przydadzą się również do innych czynności okołodomowych.

Poza tym powinno się mieć ciągle na wierzchu kosz do przenoszenia - gdy zajdzie nagła akcja szkoda czasu na poszukiwania transportera, a skupić się na pomocy cierpiącemu pupilowi.