Jak zachęcać dzieci do sportu?

Zewsząd ogarnia nas tysiące utyskiwań na zaniedbanie kultury ruchowej pośród ludzi z młodszego pokolenia. Wysłuchujemy ciągle, że dzieci nie uprawiają sportu tudzież że wyrośnie z nich społeczność zdziadziałych komputerowców. Czy takie głosy mają rację bytu?

Kultura gimnastyczna od wieków stanowiła 1 z rudymentów kształcenia dziatwy. Przedtem starożytni Helleni i mieszkańcy Imperium Rzymskiego zwracali baczną atencję na rozwijanie w młodych ludziach nie jedynie umiejętności umysłowych, lecz dodatkowo motorycznych. Ażeby nie poszukiwać tak daleko, można spojrzeć na generację naszych seniorów, którzy przyszli na świat w okresie międzywojennym, jacy często do zaawansowanej starości uskuteczniają poranną dawkę ćwiczeń. Jednakowoż dziś w krajowych placówkach edukacyjnych wzrasta liczba uczniów, którzy przynoszą umotywowane względnie "kupione" zwolnienia z aktywności w trakcie zajęć WF. Skąd to wynika? Przecież jeszcze osoby na etapie wczesnoszkolnym zazwyczaj entuzjastycznie biorą udział we wszelakich zajęciach rekreacyjnych, częstokroć biorą udział też w rozmaitych rywalizacjach gimnastycznych, np. podczas gminnych uroczystości Dnia Dziecka. W jakim momencie to się transformuje?

Pedagodzy spostrzegają, że obniżenie zainteresowania aktywnościami fizycznymi,  wydarza się najczęściej w chwili wstąpienia w okres adolescencji, gdy przeważające rangę w postrzeganiu świata zdobywa zdanie rówieśników, a to często jest bezlitosne. Jeśli młoda dama posiada niepożądaną fałdkę na brzuchu lub nie bardzo atrakcyjne nogi, bardzo prędko zrezygnuje z wizualizowania się w ubraniu ćwiczebnym. Jeśli małolat nie umie skoordynować swojego dynamicznie wzrastającego cielska i w konsekwencji średnio mu wychodzi gra w kosza, rówieśnicy nie pozostawią na nim suchej nitki. W takich sytuacjach nie jeno szkolne lekcje sprawnościowe stają się dokuczliwe. Duża ilość dziatwy gubi zapał do rekreacji motorycznej ogólnie.

Ewenementem są tutaj młodzi obywatele, jacy przed etapem dojrzewania rozpoczęli praktykowanie jakiegoś sportu. Wobec tego kluczowe wydaje się podsuwanie pociechom różnych zajęć fizycznych, tak by mogły odkryć konkurencję, jaka im się podoba, natomiast w dalszym ciągu... dopingowanie ich w grze o spodziewane trofea. W ten sposób ukształtowane fizycznie dzieci wyjdą na dorosłych o znacznej kulturze gimnastycznej, a w dalszej przyszłości przypuszczalnie natchną swoje potomstwo upodobaniem do sportu.