Dziecko i psychoterapeuta – czy powinniśmy się takiej wizyty obawiać?

Chodzenie do pediatry z małymi dziećmi, a nawet wołanie lekarzy na wizyty domowe, jeśli małe pociechy chorują, zdaje się być oczywiście naturalne i nikt nie ma żadnych zawahań na ten temat. Zdrówko naszych maluchów zdaje się być najbardziej istotne, więc niezależnie od kosztów prywatnej wizyty, lub też specjalistycznego badania – dziecko musi pozostać w formie. Wszystko to jednakże dotyczy zdrowia fizycznego ukochanych podopiecznych. Dlaczego nie pamięta się o równie ważnym zdrowiu mentalnym?

Wielu opiekunów nie zastanawia się nad tematem prowadzania dziecinek do specjalistów od psychoterapii. Być może uważają kiepskie mentalne samopoczucie malucha za swoją klęskę wychowawczą, że ich dziecko nie potrafi panować nad agresją, popada w nastroje depresyjne, czy też najzwyczajniej w świecie odróżnia się od innych rówieśników w jakimś stopniu. Nie należy się obawiać zwrócenia się z prośbą o poradę do psychoterapeutów, zobacz: https://www.superego.com.pl/psycholog-dzieci-i-mlodziezy/. Zdrowo rozwijające się maleństwo, bez utrapień odnośnie jego myśli oraz zdrowia psychicznego, to marzenie rodziców. W związku z tym kondycja psychiczna musi stać się równie ważna, jak kuracja każdej poważnej albo lekkiej niewydolności cielesnej.

Nieprowadzenie do psychologa dzieciaczków, wykazujących skłonności do zaburzeń, związanych ze zdrowiem psychicznym, ma szansę prowadzić do zwiększania się trudności tego szkraba, a następnie do o wiele bardziej poważnych przypadłości albo nieodwracalnych przemian, jakie ukażą się w późniejszych latach. Ignorowanie symptomów trudności z psychiką malucha, których może być więcej, niż się spodziewamy, to jakby lekceważenie objawów grypy, astmy, zapalenia płuc, szkarlatyny i tak dalej.

Jeżeli chodzenie na sesje terapeutyczne dla nałogowców, spotkania ze specjalistami oraz chęć leczenia uzależnień, w ogóle korzystanie z porad specjalisty w dojrzałym żywocie, zdaje się być czymś normalnym oraz nie budzącym trwogi ani zdziwienia, więcej tutaj, to z jakiego powodu rozwiązywanie trudności od najmłodszych lat zdaje się być wciąż czymś nietypowym? Może zapisując małe dzieci do psychoterapeutów spowodujemy, że będą one potrafiły lepiej sobie radzić później, bez przymusu korzystania z spotkań z psychologami dla par, uczęszczania na terapie uzależnień? Należy się nad tym zastanowić, jeśli spostrzeżemy alarmujące aktywności u naszych dzieciaczków.