Zadbajmy też o zdrowie psychiczne. Nasze i naszych dzieci

psycholog żartobliwie

Ogromnie często, uczniowie, przechodzą wybuchowy czas w szkołach. Zazwyczaj zdarza się to, kiedy zmieniają klasy albo szkoły oraz muszą kolejny raz poszukiwać kolegów. Te wydarzenia bywają dla nich wyjątkowo stresujące a także nie do końca wiedzą jak mogą sobie z tym poradzić. Powinniśmy przede wszystkim mieć na uwadze, iż taki długotrwały stresor u naszych dzieci, potrafi wywołać niesympatyczne konsekwencje.

Toteż niezwykle znaczące jest to, żeby w szkołach osiągalny był psycholog. Co więcej nie musi być zatrudniony na stałe, ale kluczowe jest aby szkoła posiadała kogoś zaufanego i wartego poręczenia. Taka sesja u terapeuty pomoże dziecku obeznać się z nieznaną sytuacją oraz pokaże mu jak sobie radzić z własnymi problemami. Wskutek tej pomocy dziecko stanie się szczęśliwsze, i o to przecież chodzi. O ile z kolei nie chcemy, by dziecko korzystało ze wsparcia terapeuty szkolnego, możemy bez wątpliwości zaplanować prywatną terapię na neutralnym gruncie.

Najważniejsze, żeby przynieść ulgę naszym dzieciom. Oczywiście nie ulega kwestii fakt, że specjalista powinien być zatrudniony w każdej szkole, aby mógł na bieżąco rozstrzygać różne konflikty oraz wspierać podopiecznych, a także czasem grono pedagogiczne. Doskonale by było, gdyby ten pracownik przebywał w szkołach w godzinach zajęć lekcyjnych. Przez wzgląd na to mógłby reagować na różnorodne kłopotliwe i poważne sytuacje. Osoba na takowym stanowisku musi posiadać adekwatne doświadczenie jak również zdolność poradzenia sobie z problemami.

Jak wiemy w szkole dzieją się różnorodne nieprzewidywalne rzeczy dlatego też ten specjalista powinien umieć na nie zareagować oraz dodatkowo być autorytetem. Ogromnie notorycznie bywa, że to właśnie psychoterapeuta może wyłapać poszczególne niewłaściwe zachowanie dziecka i w trakcie rozmowy ustalić z czego one wynikają. Nieraz jest on ratunkiem przykładowo dla złego traktowania ucznia przez rodziców. Wówczas będzie w stanie odpowiednio zareagować, aby pomóc młodemu człowiekowi. Jest to bardzo kluczowe, by była to jednostka kompetentna, jaka nie pominie ważnych objawów i nie doprowadzi do dalszego krzywdzenia ucznia. Dodatkowa sprawa dotyczy samych rodziców, bardzo istotne wydaje się także to, aby wiedzieli, że w przypadku potrzeby, psycholog potrafi przynieść ulgę również im.

Może nie bardzo potrafią sobie poradzić z wychowaniem dziecka, czy na przykład z kłopotami w pracy. Wskazane jest w takim przypadku też skupić się na sobie i udać się do jakiegoś zaufanego specjalisty i z nim na spokojnie pogadać. Musimy mieć na uwadze, iż jest to bardzo znaczące dla naszego samopoczucia, ale także dla naszej rodziny.

Czasem taka rozmowa może przekształcić nasze myślenie oraz dodatkowo podejście do świata, powinno się w związku z tym o tym pamiętać.