Choroby onkologiczne u dzieci

Wśród dzieci choroby onkologiczne nie pojawiają się tak często jak u dorosłych, aczkolwiek również są spotykane. Dlatego tak ważne jest to, aby jak najszybciej wykryć chorobę i działać od razu, gdy tylko zauważy się niepokojące objawy. Dla rodziców zdrowie dziecka jest priorytetem, wobec czego nie jest dziwne, że chcą, by były one pod opieką dobrych specjalistów, gdy są chore i by mogli oni stwierdzić, czy ich pociecha zmaga się z rakiem.

Obecnie świadomość na temat nowotworów rośnie i jest rozbudzana między innymi przez takie instytucje jak fundacja onkologiczna dla dzieci i dorosłych, w której na wsparcie mogą liczyć chorzy, jak i ich rodziny. Przede wszystkim, fundacje pomagają uporać się na co dzień z chorobą poprzez terapię i edukację. Nie da się ukryć, że wielokierunkowa pomoc dla chorych na raka jest dokładnie tym, czego pacjenci onkologiczni i ich bliscy potrzebują. Priorytetem jest natomiast skoncentrowanie się na szybkiej i prawidłowej diagnozie.

Wczesne wykrycie nowotworu daje większe szanse na skuteczną odpowiedź na leczenie, a także skutkuje większym prawdopodobieństwem przeżycia wśród dzieci. Wczesnej diagnozie sprzyja wiedza rodziców o tym, jakie są najczęstsze objawy raka, a następnie dokładna ocena kliniczna. Rodzice powinni wiedzieć, że zwykle objawy raka u dzieci to: stale występujący ból niepowiązany z żadnym urazem, częsta gorączka z towarzyszącym bólem kości i powiększeniem węzłów chłonnych, powiększenie obwodu brzucha, obrzęki, zmiany skórne, biegunki, zaparcia, czy zaburzenia w oddawaniu moczu.

Poznając historie dzieci chorych na raka można przekonać się, że to właśnie wczesna diagnostyka okazała się kluczowa. Ponadto nie bez znaczenia pozostaje to, by od razu szukać pomocy: u lekarzy pierwszego kontaktu, w specjalistycznych klinikach i w fundacjach. To pozwoli w miarę spokojnie przechodzić przez chorobę nowotworową, o ile zostanie ona u dziecka wykryta.

Tags: