Hashimoto – to już niemal choroba cywilizacyjna – co trzeba na jej temat wiedzieć?

Ta przypadłość atakuje niepostrzeżenie, bo w początkowych stadiach rozwija się bezobjawowo. Pacjent umie paść jej ofiarą oraz nawet nie zdawać sobie z obecnego stanu sprawy. Nawet w dojrzalszych stadiach choroba jest uciążliwa do zdiagnozowania, bowiem sygnały są kłopotliwe do opisania, a dodatkowo kłopotliwe do odróżnienia od różnych wad.

Może opanować cię nadmierna senność, chroniczne zmęczenie i niskie libido. Organizm potrafi przybierać na wadze mimo odpowiedniej diety oraz aktywności ruchowej. Też często oglądane jest osłabienie nastroju i depresja. Organizm mocniej aniżeli przeciętnie będzie postrzegał zimno, skóra zacznie się wysuszać, a u kobiet umie się pojawić zaburzenie miesiączkowania. Jeżeli któryś spośród bieżących objawów brzmi znajomo, to absolutnie prawdopodobne, że ty bądź któryś z twoich ukochanych choruje na infekcję Hashimoto.

Hashimoto to etap przewlekłego zapalenia tarczycy. Ma podłoże autoimmunologiczne. Nadmierna ilość przeciwciał wytwarzanych przeciw antygenom tarczycy zmierza do jej zniszczenia oraz upośledzenia procesu tworzenia hormonów. Te z kolei są odpowiedzialne za właściwe działanie wszystkich tkanek w układzie. Hormony uzyskiwane w tarczycy odpowiadają za pierwszą przemianę materii, metabolizm tłuszczów i węglowodanów. Ponadto oddziałują na użytkowanie tlenu w wątrobie, mięśniach, centralnym mięśniu - sercu oraz nerkach. Niedoczynność tarczycy upośledza również proces utrzymania równowagi wapniowej oraz wodno-elektrolitowej.

Jeżeli stwierdzisz u siebie powyższy problem, to obowiązkowa wyrazi się pełna diagnoza lekarza. Chorobę niweluje się poprzez terapię hormonalną czy poprzez prawidłową dietę. Dostarczanie potrzebnych artykułów do odpowiedniego funkcjonowania tarczycy może spowolnić proces zapalny tego gruczołu. Przyczynia się do silnej poprawy samopoczucia.

Dieta przy chorobie Hashimoto winna być dostosowana indywidualnie dla każdego pacjenta i patrzeć na inne schorzenia trwające razem jak na ten model - alergie. Pokarmy powinny być stosowane 4-5 razy dziennie w regularnych odstępach czasowych.

W takiej diecie niedopuszczalne są produkty o wielkim stopniu przetworzenia jak fast-food, chipsy, słodycze, dania instant. Podstawa diety to przede wszystkim świeże owoce, warzywa i surowe ryby, mięso. Artykuły powinny być wartościowe w prawidłowe białko ora tłuszcze omega 3. Poleca się picie co najmniej 2 litrów płynów dziennie ( lecz nie napoje gazowane). Najskuteczniejsza jest H2O i zielona herbata.