Muzyka a uśmierzanie bólu – co warto wiedzieć o tej zależności?

Czy dźwięk muzyki wpływa na leczenie bólu przewlekłego? Czy jest w stanie wspomóc leczenie migreny? Jak reagują pacjenci po zabiegach na swoją ulubioną muzykę w miejscach takich, jak klinika leczenia bólu? Czy dźwięk muzyki jest w stanie choć trochę uśmierzyć ból nowotworowy?

Eksperyment na osobach po zabiegach

Badania naukowe udowodniły, że chorzy, którzy mogli odtwarzać ulubione melodie czuli się o wiele lepiej bez względu na wiek, płeć i rodzaj schorzenia. U grupy badanych zauważono spadek lęku i bólu. Lekko mniejsze, choć również widoczne działanie miała muzyka na poziom odczuwanego zmęczenia, czy też obniżenie ciśnienia krwi. Można wywnioskować, że skutek był trochę lepszy, gdy pacjenci odtwarzali utwory, które osobiście wyselekcjonowali. Swoje preferencje są oczywiście znaczące, jednakże potęga wpływu muzyki przede wszystkim zależy od takich parametrów jak rytm, harmoniczność oraz użycie w danym utworze określonych instrumentów tj. saksofonu. Jeśli melodia jest subtelna czy też ma jednostajny rytm, wtedy rozluźnia spięte mięśnie, łagodzi nerwy oraz spłyca odczuwanie bólu. Czyli powoduje bardzo dobre skutki zdrowotne i ma wpływ na leczenie bólu przewlekłego.

Dekoncentracja przez muzykę

Niektórzy naukowcy potwierdzają, że dźwięk muzyki oddziałuje na pacjentów prawie jednakowo jak efekt placebo. Jest to jakkolwiek nadal działanie pożądane. Pacjenci są naturalnie rozkojarzeni poprzez otaczające dźwięki muzyki oraz w tym czasie mniej myślą o cierpieniu i stresie. Nie objaśnia to jednakże całkiem uzdrawiających własności muzyki, ponieważ nawet puszczana w czasie zabiegu, gdzie operowani znajdowali się pod pełną narkozą, wykazywała korzystne działanie na operowanego. Po zakończeniu zabiegu byli oni spokojniejsi, a dodatkowo wymagali niewiele środków uśmierzających mocny ból. Mimo wszystko muzyka nie skróciła ich pobytu w klinice.

Wyniki eksperymentów ukazały, że słuchanie melodii jest w stanie nie tylko podnieść jakość życia kuracjuszy, lecz też zminimalizować konieczność zażywania środków przeciwbólowych.